SOPHIA - překlady, tlumočení, jazyková škola

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Šachovnice patřily dětem i rodičům

Týdeník Budějovicko 39/2012, září 2012

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V konferenčním sále Integrované školy stavební se v sobotu 22. září uskutečnil premiérový ročník šachového Sophia Cupu. Mimořádnost akce spočívala v rozdělení na turnaj dětí a turnaj doprovázejících rodičů označený jako Sophia Parents Open. Rodiče, případně další členové doprovodu dostali možnost vžít se do pocitů jejich ratolestí a získat objektivnější pohled na jejich výkony.

Dětské části Sophia Cupu se zúčastnilo třiatřicet chlapců a děvčat, většinou členů domácího QCC České Budějovice. Turnaj se hrál na sedm kol s tempem dvakrát dvacet pět minut plus deset vteřin za každý tah. V každém kole se vyskytly nejméně dvě partie trvající přes hodinu. Několik favoritů se nemohlo zúčastnit kvůli chřipkovému onemocnění, jeden z předpokládaných kandidátů na vítězství Martin Novák odstoupil pro zdravotní indispozici v průběhu turnaje.

Celkovým vítězem se stal Lukáš Dolanský z Českého Krumlova, který hraje za ŠACHklub Tábor a v posledním období začal trénovat v budějovickém QCC. Desetiletý šachista kráčel od jedné vyhrané partie ke druhé. V té poslední mu stačila remíza. Získal celkem tři poháry: putovní, pro celkového vítěze a pro vítěze věkové kategorie. Za ním v celkovém pořadí skončili Pavel Štěch a Kryštof Nuc. Z nejmladších hráčů mile překvapil svým výkonem Matyáš Hosnedl (ročník 2004), neztratila se ani Martina Šťastná (2005).

Do turnaje rodičů se přihlásilo čtrnáct odvážlivců. Podmínkou byl amatérský statut, nikdo z nich nesměl být registrovaným šachistou. Hrálo se švýcarským systémem na pět kol s tempem dvakrát čtyřicet minut plus pět vteřin za provedený tah. Ve stylu start - cíl zvítězil František Rolínek z Horní Stropnice před Ladislavem Nagym a Janem Bauerem. Pro zachování sudého počtu hráčů statečně nastoupil také fotograf Zdeněk Rosenthaler. "Podobná akce zde dosud nebyla," vyzdvihl ředitel turnaje Jiří Havlíček.