SOPHIA - překlady, tlumočení, jazyková škola

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Šestiletý šachista prohrál na turnaji všechny partie, přesto sklidil obdiv

České Budějovice, NEJLEPSI-ADRESA.CZ, 23.9.2013

Druhý ročník unikátního šachového turnaje pro mládež Sophia Cup a souběžného klání Sophia Parents Open určeného rodičům zúčastněných školáků a předškoláků se uskutečnil v budějovickém Clarion Congress Hotelu. Několik hotelových sálů zaplnilo v sobotu 21. září třicet pět adeptů šachové hry narozených v roce 1998 a mladších. Celkovým vítězem se stal Jakub Voříšek z pražských Bohemians.

Talentovaní šachisté Ladislav Nagy (10 let), Martina Šťastná (8) a Jan Bauer (7) úspěšně reprezentovali QCC České Budějovice na turnaji Sophia Cup.

Ve srovnání s premiérovým ročníkem se dostavilo o dva soutěžící více a turnaj měl vysokou úroveň. "K šachovnici se snažíme přivést děti od nejútlejšího věku, neboť tato královská hra rozvíjí jejich schopnosti. Vede je k sebekázni, soustředění, podporuje logické myšlení," zdůraznila ředitelka turnaje Karla Bauerová. Hrálo se tempem dvakrát dvacet pět minut, což malým šachistům v některých případech činilo potíže, neboť jsou již zvyklí na partie s přidáváním času za každý provedený tah.

Předepsané tempo vnášelo adrenalin do zápasů, přesto organizátoři pro příští ročník zvažují zavést přidávání času. "Slabší hráč nebude moci shodit na čas vyhrávajícího soupeře, přibydou i napínavé časovkářské souboje," vysvětlil hlavní rozhodčí Jiří Havlíček. Nejúspěšnějším hráčem a zároveň vítězem kategorie U10 byl úřadující mistr republiky v kategorii H10 Jakub Voříšek z Bohemians Praha, který se chystá na mistrovství světa do Dubaje. Trápil se pouze v partii s celkově čtvrtým Jonášem Havelkou (QCC Č. B.).

Druhé místo v pořadí zaujal nejvýše nasazený Jan Žilavý ze Šachklubu Tábor, úřadující přeborník Jihočeského kraje v kategorii H16. Třetí pozici obsadil krajský přeborník H14 Matyáš Zeman z nejpočetněji zastoupeného QCC České Budějovice, na něhož po pěti kolech dolehla únava a nepřál mu ani los. Čtvrtý, rovněž domácí Jonáš Havelka mohl při troše štěstí na turnaji triumfovat, ale doslova mu proklouzly mezi prsty dva body, které chyběly v konečném účtování. Pátý skončil jeho oddílový kolega Matyáš Hosnedl.

Nejlepší dívkou se stala celkově osmá Jitka Punčochářová (QCC), která však nedotáhla do konce vyhranou pozici s Tomášem Sýkorou. Samostatně se určovalo také pořadí pro věkové kategorie. Nejnižší U8 vyhrála Martina Šťastná před Davidem Hákem a nejmladším účastníkem, pětiletým Davidem Bártou (všichni QCC), který byl celkově devatenáctý. "Klobouk dolů před jeho výkonem," pravil rozhodčí Havlíček. Vítězi dalších kategorií se stali Jakub Voříšek U10, Matyáš Zeman U12 a Adam Pavlíček U14.

Značný obdiv sklidil druhý nejmladší účastník, šestiletý Ondřej Pilař z Českých Budějovic, jenž teprve od října začne chodit do šachového kroužku. V rámci Sophia Cupu všechno prohrál a zůstal v pořadí úplně poslední, ale příkladně bojoval a nebál se žádného soupeře. Mladí šachisté si rozebrali poháry a diplomy. Každý si rovněž odkrojil z obřího marcipánového dortu ve tvaru šachovnice se šedesáti čtyřmii políčky. Na polovině z nich nechyběly bílé a černé figurky.

Unikátnost šachové události spočívala v možnosti aktivního měření sil mezi rodiči nebo případným dalším doprovodem zúčastněných dětí. Do paralelního turnaje Sophia Parents Open ale nesměli zasáhnout registrovaní šachisté. Dvanáct startujících si vyzkoušelo, jaké pocity nad černobílým polem prožívají jejich ratolesti. Dospělí bojovali urputně, avšak v přátelském duchu. Zvítězil Ladislav Nagy před Janem Bauerem a Davidem Bártou, jejichž stejnojmenní synové se úspěšně představili v hlavním turnaji.